Konieczne przełomowe inwestycje w środowisko
Unii Europejskiej nie stać na inwestycje w węgiel i niskospalinowe silniki samochodowe. Stan środowiska jest alarmujący – oceniają eksperci europejskiej agencji. Anna Słojewska
W czwartek Europejska Agencja Środowiska (EEA) publikuje raport o stanie środowiska. Dokument powstaje co pięć lat, ocenia klimat, bioróżnorodność i bogactwa naturalne, łącząc to z wytycznymi politycznymi dla UE. W sumie więc ocenia aż 35 zjawisk i przedstawia dla nich prognozy. Nieliczne są takie, w których dzieje się dobrze. W większości jest źle i będzie jeszcze gorzej – wynika z dokumentu, który przed oficjalną prezentacją poznała „Rzeczpospolita".
Złe informacje dotyczą zasobów naturalnych. Dobrze dzieje się tylko tam, gdzie UE ochroni obszary w ramach programu Natura 2000. Poza tym jednak pogarsza się stan akwenów wodnych (w Polsce w dobrym stanie jest 30–40 proc.), spada liczba gatunków zwierząt i roślin, pogarsza się stan siedlisk. Dla przykładu od 1990 roku aż o 32 proc. zmniejszyła się liczba gatunków ptaków na obszarach rolnych, a o 39 proc. liczba motyli zapylających. To niezwykle ważne dla człowieka i jego gospodarki, bo od motyli zależy różnorodność naszej żywności. Systematycznie rośnie powierzchnia terenów sztucznych, czyli miejskich lub przemysłowych: w latach 2000–2018 zwiększyła się o 7 proc.
Plastik i przełowienie
Coraz większą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta