Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznesowa konstytucja słabo rozpowszechniona

04 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść podatników to wciąż rzadkość. Za to kwitnie sztuczne wydłużanie biegu przedawnienia podatków.

Podatki to obszar relacji przedsiębiorcy z urzędami, budzący największe nadzieje na poprawę sytuacji po wprowadzeniu tzw. konstytucji biznesu. Niestety, na razie efekty są mizerne.

Nieufne zaufanie

Konstytucja biznesu to pakiet pięciu ustaw, które od końca kwietnia 2018 r. gwarantują przedsiębiorcom bardziej partnerską niż poprzednio pozycję wobec urzędu. Niektóre z nich – w tym zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na rzecz podatnika – już wcześniej zapisano w ordynacji podatkowej. Niestety, tę zasadę w ciągu obowiązywania konstytucji dla biznesu sądy i urzędy zastosowały tylko 84 razy.

Prawo przedsiębiorców przewiduje w art. 10 zasadę domniemania uczciwości. Brzmi ona: „Organ kieruje się w swoich działaniach zasadą zaufania do przedsiębiorcy, zakładając, że działa on zgodnie z prawem, uczciwie oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów". Na tę zasadę przedsiębiorcy powołali się w postępowaniach 37 razy, ale ani razu urzędy jej nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament