Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mąż nie może dostać od żony jej części kosztów

04 grudnia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Gdy małżonkowie prowadzą odrębne firmy, przy wykorzystaniu jednej nieruchomości wspólnej, z której każdy ma prawo korzystać, to ustalenie wartości początkowej środka trwałego następuje odrębnie u każdego.

Spór w sprawie dotyczył rozliczenia PIT z działalności gospodarczej za 2014 rok. Z akt sprawy wynikało, że podatnik w tym czasie prowadził firmę w zakresie usług syndyka oraz najmu, podlegającą opodatkowaniu 19 proc. liniowym PIT. Prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję środków trwałych, w których wykazywał odpisy amortyzacyjne od nieruchomości stanowiącej współwłasność małżeńską. I właśnie ona stała się kością niezgody między przedsiębiorcą a fiskusem, bo okazało się, że była wykorzystywana przez oboje małżonków do prowadzenia odrębnych działalności gospodarczych.

Po kontroli fiskus uznał m.in., że mężczyzna zawyżył koszty uzyskania przychodu poprzez naliczenie odpisów amortyzacyjnych od nieprawidłowo ustalonej wartości początkowej środków trwałych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Zarzutów było więcej i część zaleceń pokontrolnych przedsiębiorca wykonał składając korektę zeznania. Części jednak nie uwzględnił, zwłaszcza, że zawyżył koszty. W jego ocenie prawidłowo rozliczył w swoje koszty wszystkie wydatki związane z nieruchomością będącą składnikiem majątku małżonków, bo tak ustalili z żoną. Fiskus uparł się, że gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, jego wartość początkową ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności. Zasada ta ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament