Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klasyfikacja, kompleksowość i cena

04 grudnia 2019 | Orzecznictwo | Katarzyna Wieczorek-Puławska

Czynność składająca się z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym i ekonomicznym 
nie powinna być sztucznie rozdzielana, celem uniknięcia naruszenia funkcjonalności systemu VAT – wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W obrocie gospodarczym bardzo często mamy do czynienia ze świadczeniami, które złożone są z kilku pojedynczych elementów. Ich prawnopodatkowa kwalifikacja dla celów VAT w wielu przypadkach jest źródłem licznych wątpliwości podatników.

Uznanie świadczenia za złożone ma kluczowe znaczenie w szczególności z perspektywy ustalenia prawidłowej wysokości stawki podatkowej (lub zwolnienia z opodatkowania), momentu powstania obowiązku podatkowego, a także ustalenia miejsca opodatkowania lub prawa do odliczenia. Jednocześnie ani przepisy unijne, ani krajowe nie dają jednoznacznych wskazówek pozwalających na definitywne wskazanie czy mamy do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem, czy też nie.

Bez wątpienia pomocne w tym zakresie jest orzecznictwo sądów administracyjnych, a przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Pomimo licznych orzeczeń odnoszących się do tej problematyki, temat ten w dalszym ciągu jest przedmiotem sporów na etapie stosowania prawa.

Jedno czy kilka świadczeń

Aby właściwie rozstrzygnąć czy w danym przypadku występuje jedno, czy kilka niezależnych świadczeń należy wskazać, że podstawową zasadą wynikającą z regulacji VAT jest traktowanie każdego świadczenia w sposób odrębny i niezależny. Niemniej, jak wynika z orzecznictwa TSUE, czynność składająca się z jednego świadczenia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament