Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w księgach sprzedawcy i nabywcy

04 grudnia 2019 | Rachunkowość | Aneta Szwęch

Stosowanie split payment nie wpływa na sposób ujęcia faktury sprzedaży i faktury zakupu z wykazanym podatku od towarów i usług w dokumentacji rachunkowej jednostki. Zmienia się natomiast sposób księgowania związany z operacjami na rachunku tego podatku.

Ze względu na fakt, że z ksiąg rachunkowych powinny wynikać zmiany na tym rachunku oraz jego saldo, to zasadne jest wprowadzenia dodatkowego konta analitycznego do rachunku bankowego (o ile jednostka nie dokonała tego wcześniej stosując dobrowolny split payment). Jeżeli więc np. firma posiada rachunek bieżący w Banku X S.A., do którego bank utworzył rachunek VAT, to dla tego rachunku bieżącego (konto „Rachunek bieżący w banku X") można utworzyć następujące konta analityczne:

- konto „Rachunek rozliczeniowy",

- konto „Rachunek VAT".

Na sposób przekazywania środków pieniężnych pomiędzy rachunkiem VAT a rachunkiem rozliczeniowym (tj. zarówno po stronie nabywcy dokonującego zapłaty, jak i po stronie sprzedawcy, który tą zapłatę otrzymuje) wskazuje art. 62c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2187 ze zm.). Na przykład, w przypadku otrzymania zapłaty należności z uwzględnieniem MPP bank najpierw obciąża rachunek rozliczeniowy kwotą odpowiadającą kwocie podatku od towarów i usług, a następnie uznaje tą kwotą rachunek VAT, który jest prowadzony dla tego rachunku. (art. 62c ust. 5 ustawy Prawo bankowe).

Natomiast w przypadku realizacji przelewu z tytułu zobowiązania bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament