Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy NFZ winien skierować chorego na leczenie za granicą

04 grudnia 2019 | Orzecznictwo | Magdalena Maliszewska

Skoro każdy ma prawo do ochrony zdrowia, to rodzice, którzy podjęli niezbędne działania dla ratowania życia i zdrowia dziecka, nie tracą uprawnienia 
do wystąpienia w imieniu małoletniego o zgodę na finansowanie ze środków publicznych leczenia już wykonanego – wynika ze stanowiska WSA i NSA.

Intuicyjnie, myśląc o zakresie, w jakim państwo powinno świadczyć na rzecz obywateli w zakresie opieki zdrowotnej, w pierwszej kolejności mamy na uwadze najsłabszych członków rodziny – a zarazem społeczeństwa. Są to osoby starsze, niepełnosprawne, osoby małoletnie, a także kobiety ciężarne. Podobnie ujmuje sprawę Konstytucja RP, która w art. 68 bierze pod ochronę te właśnie grupy społeczne. Jednocześnie jednak zapewnia (ust. 1), że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak natomiast stanowi art. 38 Konstytucji, „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Powyższe wartości łączą się ze sobą, gdy w grę wchodzi konieczność podjęcia poważniejszego leczenia. Niejednokrotnie ratowanie zdrowia przeplata się przecież z walką o życie. Prawo do ochrony zdrowia to przede wszystkim prawo do zachowania życia i jego ochrony, gdy jest zagrożone. Prawo do życia łączy się z kolei z zagadnieniem godności człowieka. (zob. L. Bosek w: „Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86", red. M. Safian, L. Bosek, C.H. Beck Warszawa 2016, s. 1545 oraz B. Banaszak, „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz", C.H. Beck Warszawa 2012, s. 351; por. też wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 23 marca 1999 r., sygn. akt: K 2/98, OTK 1999/3/38).

Konstytucja i ustawa

Generalnie nie budzi kontrowersji pogląd, zgodnie z którym, co do zasady, przepisy konstytucji nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament