Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posiłki szybkie, ale sprawa VAT nie tak prosta

04 grudnia 2019 | Orzecznictwo | Elżbieta Olechniewicz

Zapadło już kilka wyroków w sprawie stawki podatku na sprzedaż w fast foodach. Jednak NSA musiał skierować pytanie do TSUE. Chodzi o wyjaśnienie czy pojęcie usługi restauracyjnej, 
do której zastosowanie ma obniżona stawka, dotyczy sprzedaży dań gotowych.

Jednym ze sporów powstałych pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami podatku od towarów i usług, który został poddany ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, był ten dotyczący wysokości stawki podatku VAT na sprzedaż produktów w sieciach restauracji typu fast food. Stronami skarżącymi w tych sprawach były podmioty wykonujące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia restauracji i innych placówek gastronomicznych na podstawie umów franczyzy (jedną ze stron skarżących był franczyzodawca). Natomiast dostarczane klientom produkty były przeznaczone do bezpośredniego spożycia w sieci lokali (na miejscu), na wynos (w tym również w systemach sprzedaży dla klientów podjeżdżających samochodami lub podchodzących do okienek znajdujących się na zewnątrz restauracji) lub w niektórych przypadkach – na telefon z dostawą.

Jak stawka daniny

Istota sporu sprowadzała się do odpowiedzi na pytanie, czy oferowane przez strony skarżące gotowe posiłki i dania podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 5 proc., czy też stawki 8 proc.

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do chwili obecnej stawka podatku VAT co do zasady wynosi 23 proc. Obowiązują także stawki obniżone, m.in. 8 proc. i 5 proc. W omawianych sprawach znaczenie ma również to, że wg załącznika nr 10 (poz. 28) do ustawy o VAT stawką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament