Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrzeżenie dla sędziów

04 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Podważanie statusu przedstawicieli Temidy i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa.

To sedno stanowiska rządu opublikowanego po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów. Prawdopodobnie jest to zapowiedź działań legislacyjnych dyscyplinujących sądy, o których mówi się już od kilku dni.

Pewnie jest to związane z zapowiedzianym na czwartek pierwszym posiedzeniem SN w sprawach, których dotyczył wyrok TSUE z 19 listopada. Trybunał wskazał zaś, by to sąd polski ocenił, czy sędziowie nowej Izby Dyscyplinarnej SN są odpowiednio niezależni i mogą orzekać.

Rada Ministrów się niepokoi

Państwo prawa to niezależne sądy, to niezawiśli sędziowie, którzy podlegają tylko ustawom i Konstytucji RP. Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa. Prowadzi do chaosu prawnego w Polsce. Budzi wśród Polaków niepokój co do ważności wyroków sądów, które w każdym roku rozstrzygają kilkanaście milionów spraw – napisano w stanowisku.

Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem tych sędziów, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament