Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odtworzenie dokumentu szkolnego dla ucznia bez podatku

04 grudnia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Wydawanie duplikatów legitymacji oraz świadectw gmina wykonuje w ramach zadań własnych jako organ władzy publicznej.

W kwietniu 2019 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT, a w zakresie jej zadań własnych znajdują się m.in. sprawy z zakresu edukacji publicznej. Od stycznia 2017 r. gmina i jej jednostki organizacyjne – w tym przedszkola samorządowe i szkoły, rozliczają się wspólnie w ramach tzw. centralizacji rozliczeń VAT.

Gmina chciała się upewnić co do skutków podatkowych opłat za wydanie duplikatów legitymacji bądź świadectw szkolnych. Podkreśliła, że zgodnie z odrębnymi regulacjami dotyczącymi świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, w przypadku utraty oryginału świadectwa lub dyplomu uczeń czy absolwent może wystąpić do szkoły, która wydała dokument, z pisemnym wnioskiem o wydanie duplikatu.

Sama była przekonana, że opłata pobierana przez placówki oświatowe w jej imieniu za wydanie duplikatów nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem w opisanej sytuacji świadczy bowiem odpłatne usługi w reżimie cywilnoprawnym, a nie publicznoprawnym. Przy czym istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi płatnościami a usługami świadczonymi przez szkoły podlegające pod gminę. Beneficjentem świadczonych przez gminę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament