Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reanimacja po „śmierci klinicznej”

04 grudnia 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Prezydent Recep Tayyip Erdogan oczekiwał od sojuszników przyjęcia tureckiej definicji terroryzmu
źródło: AFP
Prezydent Recep Tayyip Erdogan oczekiwał od sojuszników przyjęcia tureckiej definicji terroryzmu

Macron już wierzy w gwarancje paktu. Nie będzie też szukać dealu z Rosją wbrew Polsce. Trump: to mały spór z Francją.

Choć prezydent Andrzej Duda nie wziął tym razem udziału w żadnym dwustronnym spotkaniu z przywódcami kluczowych państw NATO, nasz kraj znalazł się w środku debaty na temat przyszłości strategicznej sojuszu.

– Musimy przede wszystkim ochronić te kraje natowskie, które leżą w mniejszej niż 500 km odległości od Rosji – przekonywał Emmanuel Macron w trakcie wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Trumpem. Bo jego zdaniem wśród wielkich kwestii, do jakich muszą ustosunkować się sojusznicy, jest przede wszystkim sytuacja po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia o likwidacji pocisków atomowych krótkiego zasięgu (INF), którego zresztą Moskwa od lat nie respektowała.

– Rozmawiałem o tym z prezydentem Putinem. Jest gotowy do zawarcia nowego układu, który obejmie także Chiny, no i pana kraj, Francję – ujawnił prezydent Trump.

Dla Polski równie ważne były wyjaśnienia, jakich udzielił Francuz w sprawie planów nawiązania „strategicznego dialogu" z Rosją, które zawarł w niedawnym wywiadzie dla „The Economist". Prezydent przyznał, że „czuje empatię" z Polską, państwami bałtyckimi, Rumunią, państwami nordyckimi" ze względu na ich historię i poczucie zagrożenia ze strony Rosji. Dlatego jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11525

Wydanie: 11525

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament