Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległe długi można rozliczać na bieżąco

15 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Skoro podatnik decyduje o utworzeniu odpisu aktualizującego, to powinien mieć także prawo do dokonania go i zaliczenia w ciężar kosztów w roku, w którym przesłanki podatkowe zostały ziszczone.

 

Spór dotyczył interpretacji ze stycznia 2017 r. wydanej w sprawie PIT. A konkretnie chodziło o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących należności uznanych za nieściągalne z powodu ogłoszenia upadłości dłużnika za 2010 r. oraz za 2013 r. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił przedsiębiorca, czynny podatnik VAT. Wyjaśnił, że w latach

2010–2013 prowadził jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym PIT.

W 2010 r. wykonał usługi podwykonawcze na rzecz spółki i potwierdził ich wykonanie fakturami VAT, wykazując przychód należny w kwocie netto. Kontrahent jednak nie uregulował należności, a ostatecznie ogłoszono jego upadłość likwidacyjną. Przy czym przedsiębiorca zgłosił wspomniane wierzytelności do masy upadłości (IV kategoria).

Podobna sytuacja dotyczyła usług wykonanych w 2012 r. na rzecz innej spółki, która nie zapłaciła za nie i upadła.

Mężczyzna zaznaczył, że w 2010 r. i 2013 r. prowadził księgi podatkowe metodą kasową. W zeznaniach złożonych za te lata wykazał dochód i podatek należny. Nie uwzględnił przy tym kosztów podatkowych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament