Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie egzekwuje swoich praw płaci podatek

15 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Akceptacja, choćby dorozumiana i wyrażająca się niepodejmowaniu działań zmierzających do odzyskania posiadania nieruchomości zajmowanych przez byłych najemców lub dzierżawców, prowadzi do opodatkowanego świadczenia usług.

 

W czerwcu 2019 r. gmina wystąpiła o wykładnię przepisów o VAT w zakresie obciążania byłych najemców i dzierżawców opłatą za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

We wniosku przedstawiła sześć różnych sytuacji, ale jej wątpliwości we wszystkich sprowadzały się do tego czy środki, jakie otrzymuje od byłego najemcy czy dzierżawcy za okres bezumownego korzystania z nieruchomości podlegają VAT?

Sama uważała, że nie z uwagi na brak jej przyzwolenia na korzystanie z nieruchomości, a związku z tym nie dochodzi do świadczenia usługi. Bezumowność użytkowania oznacza bowiem, że do tej czynności dochodzi wbrew woli właściciela tej nieruchomości.

Inaczej sprawę widział jednak fiskus i w znakomitej większości uznał stanowisko gminy za błędne. Uznał bowiem, że do momentu wystąpienia do sądu z pozwem o wydanie gruntu we wszystkich opisanych przypadkach czynność podlega opodatkowaniu VAT. Dopiero w sytuacji wystąpienia do sądu z pozwem o wydanie gruntu – od tego momentu – czynność obciążania byłych najemców i dzierżawców opłatą za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie podlega opodatkowaniu. Zdaniem urzędników znoszenie stanu korzystania z nieruchomości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament