Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgowi znad Wisły obsługują firmy niemal z całego świata

15 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Polska stała się w ostatnich latach jednym z czołowych ośrodków sektora nowoczesnych usług dla biznesu i to nie tylko w skali Europy. Duży udział w rozwoju branży wycenianej na prawie 39 mld zł mają usługi finansowo-księgowe.

 

Ponad jedna piąta pracowników sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który w Polsce zatrudnia już ponad 310 tys. osób, zajmuje się obsługą procesów finansowo-księgowych. Pod względem wielkości zatrudnienia (ponad 67 tys. osób) była to druga po IT kategoria w tym sektorze – wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Do tej kategorii można by również zaliczyć część z 6 proc. grupy specjalistów odpowiedzialnych za procesy kadrowo-płacowe, w tym rozliczanie wynagrodzeń w firmach. W rezultacie ok. 70–80 tys. pracowników zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu zajmuje się procesami księgowo-podatkowymi, i to często zlecanymi z zagranicy. Wielu z nich pracuje w centrach usług wspólnych (SSC) otwieranych w Polsce przez globalne korporacje do obsługi ich spółek córek z różnych części świata, ale znaczący udział w zatrudnieniu mają też centra outsourcingu (BPO) nastawione na zewnętrznych klientów.

Europejski lider

– Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, zarówno tych wewnętrznych (SSC), jak i działających dla klienta zewnętrznego (BPO) ma się w Polsce od kilku lat naprawdę świetnie, a nasz kraj bez wątpienia jest największą lokalizacją w Europie, jeśli chodzi o outsourcing usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament