Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Test równi pochyłej

15 kwietnia 2020 | Rzecz o polityce | Maciej Kisilowski, Anna Wojciuk

 

Opozycja, i zwykli obywatele, w czasie epidemii powinni używać demokratycznego kompasu w relacjach z PiS.

Ostatni miesiąc – od specustawy po tarczę antykryzysową – pokazał nieuchronność jakiejś formy współpracy opozycji i rządu. Nie oznacza to, że każda współpraca z dążącą do autorytaryzmu władzą jest akceptowalna. Liderzy opozycji, jak i zwykli obywatele, powinni kierować się pewnymi generalnymi demokratycznymi zasadami, oceniając propozycje współpracy z PiS. Na „demokratyczny kompas na czas epidemii" składają się trzy proste pytania.

Trzy pytania o demokrację

Pierwsze pytanie: czy dana propozycja jest rzeczywiście uzasadniona z punktu widzenia walki z pandemią i kryzysem gospodarczym. Nazwijmy to testem zasadności. Od słynnego pożaru Reichstagu autorytarne władze uwielbiają przyznawać sobie szerokie kompetencje, nie tyle w celu walki z kryzysem, ile do konsolidacji władzy.

Drugie pytanie: czy dana propozycja zmienia fundamentalne zasady gry, na które umówiliśmy się w konstytucji. Art. 228 ust. 6 ustawy zasadniczej stanowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament