Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepszą formą obrony jest atak (1)

15 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wójtowicz-Garcarz

Problem kradzieży tożsamości ciągle istnieje. Co więcej, ewoluuje, przybierając nowe, nieznane formy.

 

W obliczu realnego zagrożenia przestępczością związaną z kradzieżą tożsamości szczególnego znaczenia nabiera rozwój nowych technologii informatycznych przeznaczonych do weryfikacji danych biometrycznych i identyfikacji osób na podstawie dokumentów tożsamości.

Liczne publikacje naukowe, artykuły internetowe, opracowania, konferencje, powoływanie kolejnych zespołów ekspertów w ministerstwach, nowelizacja niektórych przepisów, ostrzeżenia w sieci, akcje informacyjno-edukacyjne i wiele, wiele innych działań mających przeciwdziałać kradzieży tożsamości... A efekt?

Niestety problem kradzieży tożsamości ciągle istnieje. Co więcej, ewoluuje, przybierając nowe, nieznane formy. Nikogo już nie trzeba przekonywać o dotkliwości działań, w których przestępcy wchodzą w posiadanie danych osobowych zwykłego Kowalskiego.

Dokumenty tożsamości lub dane osobowe to bardzo cenna zdobycz. Skutki udostępniania swoich danych nieznanym osobom, zagubienia lub kradzieży dokumentów tożsamości lub innych dokumentów zawierających nasze dane wrażliwe to bezpośrednie i najczęstsze przyczyny kradzieży tożsamości. Do najczęściej spotykanych jej przykładów należą wyłudzenia kredytów tzw. chwilówek, których udzielenie odbywa się szybko, nie jest poprzedzone skomplikowaną weryfikacją dokumentów lub/i tożsamości osoby....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament