Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa walczy bez planu

15 kwietnia 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki, Piotr Jendroszczyk
W Austrii od wtorku handel prawie jak dawniej. Wróciliśmy! – napis na sklepie w Innsbrucku
źródło: AFP
W Austrii od wtorku handel prawie jak dawniej. Wróciliśmy! – napis na sklepie w Innsbrucku

Gdy Francja i Włochy wielkim wysiłkiem przedłużają blokadę, Hiszpania znosi ograniczenia, a Niemcy się wahają.

 

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi apel do stolic „27" o koordynowanie walki z wirusem. – Kraje członkowskie powinny przynajmniej zawiadamiać jeden drugiego oraz KE z odpowiednim wyprzedzeniem, zanim zniosą ograniczenia, i wzajemnie brać pod uwagę swoje działania. Wypracowanie wspólnej strategii i ram operacyjnych jest rzeczą fundamentalną – zapisano w projekcie dokumentu, który ujawnił „Financial Times".

Ale kraje Unii najwyraźniej tego apelu nie biorą sobie do serca. W piątek, mimo katastrofalnej sytuacji gospodarczej, premier Giuseppe Conte przedłużył do 3 maja całkowitą blokadę życia społecznego i działalności biznesu (poza branżami strategicznymi) Włoch.

Hiszpańskie ryzyko

Z kolei premier Pedro Sánchez zgodził się na wznowienie od poniedziałku działalności firm w Hiszpanii, które strategicznego znaczenia nie mają.

– Wirus nie respektuje granic, w szczególności w Unii, gdzie integracja gospodarki posunęła się tak daleko. Dlatego warto mieć zdrowego sąsiada. Koordynacja działań w walce z epidemią może być tylko dla wszystkich korzystna – podkreśla Joan Costa Font, znawca gospodarczych aspektów służby zdrowia w London School of Economics (LSE).

W marcu dziewięć krajów Unii, w tym Francja, Włochy i Hiszpania, wystąpiło do Brukseli o opracowanie wspólnej strategii działania. Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament