Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy medyczne

15 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

W otaczającej nas aktualnie rzeczywistości wykonywanie zawodów medycznych, niezwykle istotnych społecznie – co niestety dopiero teraz staje się bardziej dostrzegane – wymaga szerszego spojrzenia. Wykonywanie tych zawodów wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wielkim poświęceniem.

Do podejmowania działań medycznych wymagających znacznej wiedzy i umiejętności nabywanych przez lata praktyki konieczne jest też dysponowanie narzędziami pracy – odpowiedniej jakości sprzętem medycznym i w wystarczającej liczbie albo ilości; tak aby zapewnione było bezpieczeństwo nie tylko pacjentów, ale również osób wykonujących zawody medyczne. Dla zapewnienia tego bezpieczeństwa istotne jest też takie zorganizowanie pracy tych osób, które nie doprowadzi do ich przemęczenia, stresu czy innych czynników, które mogą negatywnie wpływać na czynności medyczne.

Zgodnie z art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 514 z późn. zm.) lekarz – będący podstawowym przedstawicielem zawodów medycznych, choć niejedynym – ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Sama świadomość lekarza co do aktualnej wiedzy medycznej zasad etyki zawodowej, należytej staranności może niekiedy nie wystarczać – potrzebne są dostępne metody oraz środki zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób. Istotne są zatem wyżej wspomniane narzędzia pracy o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej liczbie lub ilości, a także taka organizacja pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament