Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koronawirus groźnie mutuje

15 kwietnia 2020 | Nauka | Paweł Łepkowski
Koronawirus SARS-CoV-2 to już nie jeden patogen, ale jego trzy różniące się szczepy. Dalszego kierunku mutacji na razie nie znamy
źródło: Shutterstock
Koronawirus SARS-CoV-2 to już nie jeden patogen, ale jego trzy różniące się szczepy. Dalszego kierunku mutacji na razie nie znamy

Naukowcy mają już pewność, że koronawirus zmutował na trzy odrębne szczepy, które „rozeszły się" w różne regiony świata.

 

Genetycy z Uniwersytetu w Cambridge, którzy zastosowali metodę sieci filogenetycznej pozwalającej na prześledzenie związków ewolucyjnych między różnymi stadiami ewolucji koronawirusa, twierdzą, że znaleźli trzy różne, ale ściśle powiązane za sobą odmiany tego patogenu.

Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences" (PNAS). Rekonstrukcja wczesnego stadium ewolucyjnego koronawirusa, rozprzestrzeniającego się na początku pandemii w jej strefie zero, czyli chińskim mieście Wuhan, wykazuje istotne różnice w porównaniu z patogenami z Europy i Ameryki Północnej.

Analiza pierwszych 160 kompletnych genomów wirusa, sekwencjonowanych i pobranych od zarażonych pacjentów, wskazuje, że wariant tego patogenu odkryty u nietoperzy występuje w dużej mierze u pacjentów z USA i Australii, ale nie u tych z miasta Wuhan. To niestety jest zła wiadomość.

– Istnieje zbyt wiele szybkich mutacji, aby starannie prześledzić drzewo genealogiczne rodziny tego koronawirusa – oświadczył prowadzący badania dr Peter Forster, genetyk z Uniwersytetu w Cambridge. – Wykorzystaliśmy matematyczny algorytm sieciowy do wizualizacji wszystkich prawdopodobnych rozgałęzień jednocześnie. Techniki te są znane głównie z mapowania prehistorycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament