Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skrzywdzeni z urojenia (2)

15 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska
źródło: Shutterstock

Na ochronę nie zasługują roszczenia frywolne, dokuczliwe bądź pozbawione podstaw.

Jednym z ciekawszych stanów faktycznych uznanych przez ETPCz za nadużycie prawa do skargi była sprawa Bock przeciwko Niemcom (decyzja ETPCz z 19 stycznia 2010 r., nr skargi 22051/07). Przedmiotem skargi było naruszenie art. 6 § 1 i art. 13 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka (konwencja) w postaci przewlekłości postępowania przez sądem administracyjnym i braku efektywnego środka odwoławczego. Skarżący dochodził od swojego pracodawcy pomocy finansowej, polegającej na częściowej refundacji kwoty 7,99 euro wydanej na zakup przepisanych przez lekarza tabletek magnezu. Trybunał w orzeczeniu szczegółowo omówił kwestię nadużycia prawa do skargi.

Są ważniejsze sprawy

Przede wszystkim podkreślił dysproporcję między trywialnością faktów a znikomością dochodzonej sumy i tym, że spór dotyczył nie lekarstwa, lecz suplementu diety, oraz między skalą uruchomionych przez skarżącego procedur sądowych, łącznie z odwołaniem do sądu międzynarodowego. Trybunał zaakcentował negatywny wpływ postępowań tego rodzaju na funkcjonowanie krajowego wymiaru sprawiedliwości, wskazując, że przyczyniają się one do powstawania zaległości w sądach krajowych i do przewlekłości postępowań. Podkreślił, że unijny Trybunał ma rozpatrywać sprawy większej wagi. Zwrócił też uwagę na bardzo dobrą sytuację materialną skarżącego, który był urzędnikiem służby cywilnej i jego zarobki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament