Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teraz priorytetem jest elastyczność i utrzymanie stabilności biznesu

15 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: materiały prasowe

Przed firmami trudny czas, ale jeśli go dobrze wykorzystamy, to możemy wyjść z tego umocnieni, zdigitalizowani, bez analogowych anachronizmów – uważa Marcin Jurczak, partner zarządzający EY.

 

Jak należy patrzeć na kwestię usług finansowych w firmach w kontekście trwającej pandemii? Co się zmienia, co jest teraz priorytetem?

Dla przedsiębiorstw ostatnie tygodnie były bardzo trudne. Bez doradcy trudno się ustosunkować do rozwiązań zaproponowanych przez rząd w tarczy antykryzysowej. Teraz dla firm priorytetem jest cash flow. Przedsiębiorstwa muszą mieć pieniądze na prowadzenie bieżącej działalności i regulowanie zobowiązań.

Powinny także skalkulować, czy wystarczy im pieniędzy, a jeśli okaże się, że nie – muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu. Obecna sytuacja jest też dużym wyzwaniem dla działów księgowych, które muszą na bieżąco generować potrzebne informacje. Z docierających do nas sygnałów wynika, że większość firm radzi sobie z tym wyzwaniem, ich systemy (m.in. EPR) działają i dostarczają potrzebnych danych, a ciągłość procesów jest zachowana.

Widać też postępującą digitalizację. W przypadku wielu firm, tam gdzie jeszcze niedawno był papier, już go nie ma, choć w niektórych firmach są też wąskie gardła.

Na przykład?

W jednej z dużych grup na pełną cyfryzację nie zgadzają się związki zawodowe, które chcą drukowania niektórych materiałów. Nie akceptują formy cyfrowej. Oceniamy, że mniej więcej około 20 proc. naszych klientów ma różnego rodzaju wąskie gardła,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament