Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Róbmy, co niezbędne. To jest wojna

15 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek | Paweł Rożyński
źródło: materiały prasowe

Proponowałbym teraz nie zajmować się limitem zadłużenia, chociaż to wróci do nas z wściekłością. Najważniejsze jest, żeby uratować jak największą część gospodarki przed rozpadem – mówi Marek Belka, były premier i prezes NBP.

 

Ile nasza gospodarka wytrzyma w zamknięciu?

Tego nikt nie wie. Gdybym miał zgadywać, to trzy miesiące. Jeszcze z dwoma miesiącami lockdownu gospodarka sobie poradzi. Jeżeli potrwa to dłużej, to negatywne skutki mogą być nieobliczalne.

Jest jakiś poziom zadłużenia, który możemy osiągnąć, dorzucając pieniądze do gospodarki?

Proponowałbym teraz nie zajmować się limitem zadłużenia, chociaż to wróci do nas z wściekłością. Najważniejsze jest, żeby uratować jak największą część gospodarki przed rozpadem. Wiele firm małych i dużych może za kilka miesięcy nie mieć co zbierać.

Firmom ma pomóc rozszerzona kilka dni temu tarcza antykryzysowa.

Kto szybko daje, ten dwa razy daje. Lepiej jest zaoferować więcej, a potem nie wykorzystać tego, niż za mało. Wtedy może wyjść w ostatecznym rozrachunku drożej. Sytuacja jest tak dalece niestabilna i nieprzewidywalna, że nie ma co się bawić w oceny, czy przeznaczone kwoty to dużo czy mało. Trzeba działać zgodnie z potrzebami i rozsądkiem.

W praniu okaże się, czy te działania wystarczą. Najważniejsze jest oparcie tarczy na oświadczeniach przedsiębiorców, nie trzeba już wielkiej biurokracji. To, czego mi brakuje, to precyzyjna informacja dla firm. Może powinna być w PFR? Należałoby uruchomić portal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament