Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Polska jest gotowa na wspólnotowe myślenie

15 kwietnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Trybunał walczy nie tylko o niezależne polskie sądy, ale i o siebie – mówi prof. dr hab. Tomasz Tadeusz Koncewicz, prawnik i wykładowca.

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie, na które bardzo czekali sędziowie walczący o praworządność. Zamroził działalność Izby Dyscyplinarnej ze skutkiem natychmiastowym. Choć to tylko środek zabezpieczający, sędziowie twierdzą, że to sukces. Tak jest istotnie?

To postanowienie ma znaczenie fundamentalne. Jest przypomnieniem Polsce o jej zobowiązaniach wynikających z członkostwa w UE, na które sama się zgodziła.

Nie dziwi pana zawieszenie Izby Dyscyplinarnej?

Nie może: jest po prostu konsekwencją utrwalonego orzecznictwa Trybunału i wydawanych na jego podstawie rozstrzygnięć Sądu Najwyższego. Ten przecież już uznał, że ID nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego. W postanowieniu sąd unijny jedynie stosuje to, co już przesądził w innych sprawach dotyczących Polski. Dlatego cichym bohaterem postanowienia tymczasowego jest wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r., Ten wyrok jest w postanowieniu cytowany w wielu miejscach. W istocie wyznacza kierunek myślenia sędziów w sprawie o zarządzenie środków tymczasowych. Kluczowy wniosek dla polskiego ustawodawcy jest niezmienny: prawo europejskie stoi na przeszkodzie temu, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament