Kiedy będzie ożywienie po recesji?
Dane o chińskim handlu zagranicznym dały inwestorom powód do umiarkowanego optymizmu podczas wtorkowej sesji. Okazały się one bowiem zaskakująco dobre.
Licząc w juanach, eksport spadł o 3,5 proc. r./r., podczas gdy średnia prognoz analityków mówiła o spadku o 12,8 proc. Import wzrósł o 2,4 proc., gdy prognozowano spadek o 7 proc. W ujęciu dolarowym eksport zmniejszył się o 6,6 proc. r./r., a import spadł o 0,9 proc. W piątek Pekin ma opublikować dane o PKB za pierwszy kwartał. Pokażą one, jak mocno pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę. Wielu ekonomistów przestrzega przed nadmiernym optymizmem.
W sondażu przeprowadzonym przez Bank of America 52 proc. zarządzających funduszami spodziewa się globalnego ożywienia gospodarczego w kształcie litery „U", czyli tego, że po załamaniu PKB będzie okres stagnacji, a dopiero później odbicie. 22 proc. spodziewa się ożywienia w kształcie litery „W", czyli z dwoma falami załamania, a tylko 15 proc. odbicia w kształcie litery „V", czyli szybkiego ożywienia.