Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedłużenie umowy najmu może mieć podatkowe skutki

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli w wyniku zmiany terminu zakończenia najmu cała wartość umowy przekroczy 15 tys. zł, to od tego dnia płatności muszą być przekazywane na konto bankowego wynajmującego. Przy zapłacie gotówką najemca nie zaliczy opłat do kosztów.

W przypadku gdy czas obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed dniem wejścia w życie pierwszej ustawy antykryzysowej (tj. przed 31 marca br.) upływa po tym dniu, a przed 30 czerwca br., umowa ta ulega przedłużeniu do 30 czerwca na warunkach dotychczasowych. Przedłużenie umowy następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy. Oświadczenie to najemca składa wynajmującemu lokal najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania tej umowy (art. 31s ust. 1 i 2 ustawy antykryzysowej).

Wyłączenia

Możliwości złożenia przez najemcę wynajmującemu oświadczenia woli o przedłużeniu umowy najmu lokalu, stosownie do art. 31s ust. 3 ustawy antykryzysowej, nie stosuje się:

1) do najemcy, który w czasie co najmniej sześciu miesięcy obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzających 31 marca 2020 r. albo przez cały czas obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzający ten dzień, jeżeli umowa ta obowiązywała przez czas krótszy, był w zwłoce z zapłatą:

a) czynszu lub

b) innych niż czynsz opłat za używanie lokalu lub

c) opłat niezależnych od wynajmującego lokal, a przez niego pobieranych

– za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, jeżeli łączna wartość tych zaległych należności przekroczyła kwotę czynszu należnego za jeden miesiąc, lub

2) jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca używał tego lokalu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament