Przedłużenie umowy najmu może mieć podatkowe skutki
Jeżeli w wyniku zmiany terminu zakończenia najmu cała wartość umowy przekroczy 15 tys. zł, to od tego dnia płatności muszą być przekazywane na konto bankowego wynajmującego. Przy zapłacie gotówką najemca nie zaliczy opłat do kosztów.
W przypadku gdy czas obowiązywania umowy najmu lokalu zawartej przed dniem wejścia w życie pierwszej ustawy antykryzysowej (tj. przed 31 marca br.) upływa po tym dniu, a przed 30 czerwca br., umowa ta ulega przedłużeniu do 30 czerwca na warunkach dotychczasowych. Przedłużenie umowy następuje na podstawie oświadczenia woli najemcy. Oświadczenie to najemca składa wynajmującemu lokal najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania tej umowy (art. 31s ust. 1 i 2 ustawy antykryzysowej).
Wyłączenia
Możliwości złożenia przez najemcę wynajmującemu oświadczenia woli o przedłużeniu umowy najmu lokalu, stosownie do art. 31s ust. 3 ustawy antykryzysowej, nie stosuje się:
1) do najemcy, który w czasie co najmniej sześciu miesięcy obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzających 31 marca 2020 r. albo przez cały czas obowiązywania umowy najmu lokalu poprzedzający ten dzień, jeżeli umowa ta obowiązywała przez czas krótszy, był w zwłoce z zapłatą:
a) czynszu lub
b) innych niż czynsz opłat za używanie lokalu lub
c) opłat niezależnych od wynajmującego lokal, a przez niego pobieranych
– za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, jeżeli łączna wartość tych zaległych należności przekroczyła kwotę czynszu należnego za jeden miesiąc, lub
2) jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu najemca używał tego lokalu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta