Płatności gwarancyjne bez VAT
Wypłaty z umowy gwarancyjnej zawartej przez spółkę z jej udziałowcami, stanowiące rekompensatę za brak realizacji jej dochodów, nie mogą być uznane za wynagrodzenie z tytułu jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 grudnia 2019 r. (0111-KDIB3-1.4012.679.2019.1.WN).
Spółka (wnioskodawca), która jest właścicielem nieruchomości i świadczy usługi najmu powierzchni komercyjnej, planuje zawrzeć umowę gwarancyjną. Umowa będzie zawarta pomiędzy spółką a jej udziałowcami. Cena sprzedaży udziałów zostanie określona przy założeniu, że obecny najemca, który złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, nie wypowie umowy najmu. Celem zawarcia umowy będzie zapewnienie spółce odpowiedniego poziomu dochodów operacyjnych tak, aby cena sprzedaży udziałów odpowiadała założeniom udziałowców oraz nabywcy. Umowa gwarancyjna zostanie zawarta w dniu planowanej transakcji sprzedaży udziałów i stanowi ona rekompensatę z tytułu braku realizacji dochodów jakie byłyby osiągnięte w przypadku pełnego wynajmu nieruchomości. Spółce będzie przysługiwać wypłata w razie dwumiesięcznych zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych po stronie najemcy. Wypłaty będą obejmować wartość nieosiągniętych dochodów od powierzchni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta