Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy też chcą pomóc firmom

20 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka
źródło: materiały prasowe

Zagrożenie wirusem dało nowe argumenty do oceny konieczności wstrzymania wykonania decyzji, np. podatkowych. Warto się na nie powołać, ale konieczny jest wniosek – mówi prof. Marek Zirk-Sadowski, prezes NSA. ALEKSANDRA TARKA

 

Czy sądy administracyjne mogą jakoś wspomóc Polaków, zwłaszcza firmy, których kondycja finansowa ucierpiała w związku z pandemią koronawirusa?

Dostrzegamy dwa wymiary tej pomocy. Po pierwsze, czysto organizacyjne, czyli te działania, które umożliwiają kontakt z sądem i podejmowanie czynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wykorzystujemy już dość daleko posuniętą w tych sądach rozbudowę systemów informatycznych. Umożliwiają one elektroniczną formę kontaktu poprzez elektroniczne wnoszenie skarg, składanie pism i kontaktowanie się z wydziałami. Obecnie wykorzystujemy ten system do przygotowywania rozstrzygnięć spraw w drodze elektronicznej, bez fizycznego kontaktowania się sędziów. Do końca pandemii będzie już istniała możliwość wykonywania większości czynności sądowych w formie zdigitalizowanej.

A te inne możliwości?

Po drugie, wspomagamy strony poprzez uwzględnianie w rozstrzygnięciach ich specjalnej sytuacji w okresie pandemii. Możemy to robić w interpretacji przepisów, ale jej ostateczne granice wyznaczają oczywiście rozwiązania prawne zastosowane przez prawodawcę. Legalność musi jednak być wspomagana stosowaniem zasady proporcjonalności.

Dużą barierą w zaskarżaniu decyzji, zwłaszcza podatkowych, są wpisy sądowe. Czy jest szansa na pomoc w tym zakresie?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament