Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek od przychodów z budynków można zapłacić później

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Bartłomiej Soboszek Maciej Kopycki

Właściciel nieruchomości rozliczy podatek za marzec, kwiecień i maj br. w terminie odroczonym do 20 lipca, jeżeli w wyniku COVID-19 jego przychody w danym miesiącu spadły o minimum połowę, porównując do analogicznego okresu w 2019 r.

Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa

o COVID-19) wprowadziła pakiet zmian w przepisach w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, w tym wiele rozwiązań m.in. w zakresie prawa podatkowego, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa. Jednym z działań mających na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, jest odroczenie terminu płatności tzw. podatku od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy o PIT oraz art. 24b ustawy o CIT.

Nowa danina

Podatek od przychodów z budynków (nazywany również podatkiem od nieruchomości komercyjnych lub podatkiem minimalnym) został wprowadzony do polskiego systemu podatkowego z początkiem 2018 r. Celem określenia nowego rodzaju przychodów było opodatkowanie podmiotów działających w branży nieruchomościowej, które – pomimo posiadania aktywów o znacznej wartości – mogły nie wykazywać dochodu do opodatkowania na ogólnych zasadach. W pierwotnym kształcie podatek miał dotyczyć określonych kategorii budynków handlowo-usługowych (sklasyfikowanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament