Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badanie pacjentów bez bezpośredniego kontaktu

20 kwietnia 2020 | | Barbara Acher-Chanda
Lekarze coraz częściej stawiają diagnozę na odległość
źródło: AdobeStock
Lekarze coraz częściej stawiają diagnozę na odległość

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, to wyzwanie XXI wieku. Rozwiązaniem, które pomoże wcześnie wykrywać pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, wydłużyć im życie, ale też obniżyć koszty leczenia, jest telediagnostyka.

Rozwój telemedycyny sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń do monitorowania zdrowia na odległość. Ciśnieniomierze, glukometry, domowe rejestratory EKG, spirometry wyposażone w specjalne aplikacje pozwalają gromadzić dane, niezbędne do analizy stanu zdrowia pacjenta przez lekarza. Specjalista może zapoznać się z nimi podczas najbliższej wizyty chorego, a nawet wykorzystać w czasie zdalnej konsultacji telemedycznej.

Zdaniem dr. n. med. Piotra Soszyńskiego, dyrektora ds. medycznego doradztwa strategicznego Medicover Polska tego typu rozwiązania z powodzeniem można zastosować u osób, u których dane schorzenie zostało wcześniej zdiagnozowane na podstawie badań przeprowadzonych w placówce medycznej.

Wyzwaniem nadal jest jednak diagnostyka, która pozwoli postawić rozpoznanie bez konieczności obecności u lekarza. Pierwsze kroki już zrobiono. – W Izraelu przetestowano domowy zestaw do telemedycyny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament