Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebiescy z ulicy Cichej

20 kwietnia 2020 | Sport | Stefan Szczepłek
Gerard Cieślik to legenda Ruchu, trudny wojenny los, a potem wspaniała gra dla klubu  z Chorzowa  i reprezentacji.  Na zdjęciu  w zwycięskim  dla Polski (2:1)meczu z ZSRR  w roku 1957,  w którym zdobył obie bramki
autor zdjęcia: Zbigniew Matuszewski
źródło: PAP
Gerard Cieślik to legenda Ruchu, trudny wojenny los, a potem wspaniała gra dla klubu z Chorzowa i reprezentacji. Na zdjęciu w zwycięskim dla Polski (2:1)meczu z ZSRR w roku 1957, w którym zdobył obie bramki

Sto lat temu, 20 kwietnia 1920 roku, powstał Ruch Chorzów. To wielki śląski klub w trybach dawnej i najnowszej historii.

Teoretycznie to nie była dobra pora na sport. Polska jeszcze lizała rany po wojnie, dopiero tworzyła zręby państwowości, walczyła z grypą hiszpanką, która zbierała żniwo większe niż dziś koronawirus. Toczyła się wojna z bolszewicką Rosją, Śląsk miał już za sobą pierwsze powstanie i szykował się do następnego.

I właśnie dlatego Komitet Plebiscytowy wystosował apel do polskich mieszkańców Górnego Śląska o zakładanie klubów sportowych. Miały rywalizować z Niemcami, ale też krzewić polskość, dbać o tradycję, a przede wszystkim prowadzić akcję agitacyjną przed czekającym mieszkańców Śląska plebiscytem w sprawie przynależności tych ziem do Polski lub Rzeszy.

To wtedy w Bytomiu powstały Polonia i Poniatowski, w Katowicach Pogoń, w Lipinach Naprzód, w Wirku Wawel, w Siemianowicach Iskra, w Świętochłowicach Śląsk. Większość tych klubów nie przeżyła, a wielkie sukcesy, odnosił tylko jeden – Ruch Chorzów.

Barwy Śląska

Założono go podczas zebrania w istniejącym wciąż budynku Miejskiego Domu Kultury w Chorzowie-Batorym. W roku 1920 to był Dom Związkowy w miejscowości Bismarchutte/Hajduki. Nazwa klubu nawiązywała do powstań, a kolor niebieski do barw Śląska. W plebiscycie członkowie Ruchu głosowali za przyłączeniem Górnego Śląska do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament