Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy nie zamierzają ulec szantażowi Francji

20 kwietnia 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki

Przed czwartkowym teleszczytem przywódców UE Macron ostrzega Merkel przed rozpadem strefy euro, jeśli nie zgodzi się na euroobligacje. Ale Berlin nie szykuje się do ustępstw.

W obszernym wywiadzie dla „Financial Timesa" prezydent podkreśla: „Nadeszła chwila prawdy. Stajemy przed wyborem, czy Unia jest projektem politycznym czy tylko rynkowym. Sądzę, że jest to projekt polityczny. Potrzebujemy transferów finansowych i socjalnych choćby po to, aby uchronić Europę przed rozpadem. Kluczową sprawą jest zdolność do emisji wspólnego długu, przyznania wspólnych gwarancji, finansowania wydatków w niektórych krajach".

Zdaniem Emmanuela Macrona bez tego strefa euro i cała Unia nie przetrwają. Jednym z powodów jest to, że kraje południa Europy, z uwagi na zadłużenie, jakie miały przed epidemią, nie wyjdą z obecnego kataklizmu samodzielnie. Innym jest ryzyko dojścia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament