Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem byliśmy zbyt naiwni

20 kwietnia 2020 | Świat | Anna Słojewska
źródło: AFP

Nie każdy i nie od razu docenił, jak poważne jest zagrożenie – mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Kluczowym instrumentem finansowania wychodzenia z kryzysu ma być nowy budżet UE na lata 2021–2027. Czym nowy projekt będzie się różnił od tego, który widzieliśmy w lutym?

Zacznę od tego, że strategia wyjścia z kryzysu powinna być oparta na czterech filarach. Pierwszy to jednolity rynek: musimy go naprawić i rozwinąć, bo w kryzysie mocno ucierpiał. Drugi to inwestycje, i tu kluczowa będzie rola nowego wieloletniego budżetu UE. Trzeci to nasze ambicje światowe, i dziś ważniejsze niż kiedykolwiek jest wzmocnienie relacji z Afryką. I wreszcie czwarty filar to wzmocnienie naszej odporności na kryzys: poprzez odpowiednie procedury i zarządzanie kryzysowe. Ale też poprzez nasze wartości. Ważne jest pokazanie, że możemy stawić czoła takiemu kryzysowi przy jednoczesnym wsparciu dla demokratycznych wartości.

Tak się składa, że kryzys nałożył się na negocjacje nad nowym siedmioletnim budżetem UE. W tym, co proponowaliśmy w lutym, Zielony Ład i agenda cyfrowa były kluczowymi elementami i takimi pozostaną, bo są one warunkiem odbudowy gospodarki po kryzysie. W projekcie był też istotny wzrost środków na innowacje. Oczywiście po kryzysie Covid-19 musimy powtórzyć, że priorytetem jest spójność i konwergencja. To teraz szczególnie ważne: każdy kraj musi mieć pewność, że oferujemy mu wsparcie. Oczywiście w związku z pandemią projekt będzie zrewidowany. Nie mówię teraz o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament