Przerwę w działalności warto zgłosić do urzędu skarbowego
Salony kosmetyczne i fryzjerskie w okresie przerwy spowodowanej chociażby COVID-19 nie muszą płacić karty podatkowej. Powinny jednak poinformować o tym skarbówkę.
Obowiązujące obecnie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewidują m.in. czasowe ograniczenie wykonywania ściśle określonych rodzajów działalności gospodarczych. Jedno z tych ograniczeń dotyczy salonów fryzjerskich i kosmetycznych.
Trudno na razie przewidzieć jak długo salony będą zamknięte i kiedy ustawodawca dopuści możliwość prowadzenia działalności przy wprowadzeniu określonych środków bezpieczeństwa. Zakładając jednak nawet tę drugą możliwość – właściciele nie wszystkich salonów zdecydują się na ponowne otwarcie firm. Część przedsiębiorców z całą pewnością wstrzyma się ze świadczeniem usług do czasu, aż zagrożenie zakażeniem będzie dużo niższe.
Czas kiedy firma nie osiąga przychodów powinien być nakierowany na minimalizowanie kosztów. I są ku temu możliwości.
Co najmniej 10 dni
Możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej daje art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie). Przepis ten stanowi: „w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta