Fundusze inwestycyjne powinny dbać o ceny transferowe
Fundusze zawierają różnego rodzaju transakcje z ich uczestnikami, z Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych i ze spółkami powiązanymi z TFI. Powinny więc posiadać potwierdzenie w formie analizy cen transferowych, że stosują warunki rynkowe.
Do 31 grudnia 2018 r. istniał spór w orzecznictwie dotyczący tego czy fundusze inwestycyjne (dalej: fundusze) podlegają pod obowiązki dokumentacyjne w obszarze cen transferowych. Wraz z rozszerzeniem definicji podmiotów powiązanych, na podstawie regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r., powstało z kolei pytanie jak fundusze powinny zadbać o kwestie dotyczące cen transferowych.
W artykule przedstawiono od strony praktycznej specyfikę funduszy z perspektywy cen transferowych, rodzaj powiązań, jakie kreują fundusze w praktyce życia gospodarczego oraz transakcje najczęściej realizowane przez fundusze z podmiotami powiązanym.
Znaczący wpływ, czyli jaki
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie cen transferowych, które uregulowały również kwestie dotyczące funduszy. W ustawie o CIT rozszerzono definicję podmiotów powiązanych o pojęcie „wywieranie znaczącego wpływu" przez jeden podmiot na inny podmiot.
„Wywieranie znaczącego wpływu" odnosi się do relacji:
∑ właścicielskich, zarządczych, kontrolnych,
∑ dotyczących faktycznej zdolności osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,
∑ o charakterze rodzinnym.
Przy czym „znaczący wpływ"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta