Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze inwestycyjne powinny dbać o ceny transferowe

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Agnieszka Krzyżaniak Marcin Gawroński

Fundusze zawierają różnego rodzaju transakcje z ich uczestnikami, z Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych i ze spółkami powiązanymi z TFI. Powinny więc posiadać potwierdzenie w formie analizy cen transferowych, że stosują warunki rynkowe.

Do 31 grudnia 2018 r. istniał spór w orzecznictwie dotyczący tego czy fundusze inwestycyjne (dalej: fundusze) podlegają pod obowiązki dokumentacyjne w obszarze cen transferowych. Wraz z rozszerzeniem definicji podmiotów powiązanych, na podstawie regulacji obowiązujących od 1 stycznia 2019 r., powstało z kolei pytanie jak fundusze powinny zadbać o kwestie dotyczące cen transferowych.

W artykule przedstawiono od strony praktycznej specyfikę funduszy z perspektywy cen transferowych, rodzaj powiązań, jakie kreują fundusze w praktyce życia gospodarczego oraz transakcje najczęściej realizowane przez fundusze z podmiotami powiązanym.

Znaczący wpływ, czyli jaki

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie cen transferowych, które uregulowały również kwestie dotyczące funduszy. W ustawie o CIT rozszerzono definicję podmiotów powiązanych o pojęcie „wywieranie znaczącego wpływu" przez jeden podmiot na inny podmiot.

„Wywieranie znaczącego wpływu" odnosi się do relacji:

∑ właścicielskich, zarządczych, kontrolnych,

∑ dotyczących faktycznej zdolności osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,

∑ o charakterze rodzinnym.

Przy czym „znaczący wpływ"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament