Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Darowizny w czasie zarazy nie zawsze z preferencją podatkową

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Bartosz Głowacki, Magdalena Jaworska

Przedsiębiorca, który podaruje określonym podmiotom środki służące do walki ze skutkami koronawirusa, odliczy nawet 200 proc. wartości pomocy. Warunkiem jest, aby zostały one przekazane do 30 kwietnia br.

Ustawa osłonowa (tzw. tarcza antykryzysowa) przewiduje specjalne zasady dotyczące możliwości uwzględniania w rozliczeniu podatku dochodowego darowizn przekazywanych na cele walki z epidemią koronawirusa. Szczególne zasady opodatkowania mają zastosowanie także w podatku od towarów i usług. Przysłowiowy diabeł jak zwykle jednak tkwi w szczegółach, dlatego przed przekazaniem darowizny warto sprawdzić, czy i jakie skutki podatkowe będzie ona miała dla darczyńcy.

Już w trakcie roku

Zgodnie z wprowadzonym ustawą osłonową art. 38g ustawy o CIT (odpowiednio art. 52n ustawy o PIT), podatnicy mogą odliczać od podstawy opodatkowania, w celu obliczenia podatku lub zaliczki, nieodliczone darowizny przekazane w terminie od 1 stycznia do 30 września w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19.

Co do zasady, darowizny przekazane na szeroko rozumiane cele dobroczynne podlegają uwzględnieniu dopiero w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Ustawa osłonowa przewiduje natomiast, że darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19 w okresie 1 stycznia – 30 września 2020 r. mogą być uwzględnione w celu obliczenia podatku lub zaliczki na podatek dochodowy już w trakcie roku podatkowego.

Cztery przesłanki

Aby skorzystać z preferencji:

1. Po pierwsze, darowizna musi być celowa – przekazana na przeciwdziałanie COVID-19,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament