Zmiany w zasadach opodatkowania VAT usług
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestała być uczestnikiem jednolitego rynku i unii celnej. Ma to wpływ nie tylko na obrót towarowy pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Wielkiej Brytanii ale także na niektóre zasady opodatkowania VAT świadczonych transgranicznie usług.
W odniesieniu do zasad opodatkowania świadczenia usług na rzecz oraz otrzymanych od podmiotów z Wielkiej Brytanii zmiany dotyczą zarówno zasad ogólnych jak i procedur szczególnych związanych z konkretnymi typami usług (turystyka, transport).
Zasady ogólne
W przypadku świadczenia usług między podatnikami – przedsiębiorcami (B2B) miejscem świadczenia jest państwo siedziby usługobiorcy. Rozliczenie podatku VAT od transgranicznego świadczenia usług co do zasady spoczywać będzie na nabywcy na zasadzie importu usług (czyli naliczenia z jednoczesnym odliczeniem VAT).
W przypadku podatników z UE świadczących usługi na rzecz konsumentów z Wielkiej Brytanii (B2C) co do zasady miejscem świadczenia tych usług i rozliczenia VAT jest państwo siedziby usługodawcy, co oznacza obowiązek naliczenia polskiego VAT przy świadczeniu na rzecz konsumenta w Wielkiej Brytanii i brytyjskiego VAT przy świadczeniu na rzecz konsumenta w Polsce.
Zasada ta nie dotyczy jednak tzw. usług niematerialnych, tj. licencji, reklamy, doradczych, księgowych, inżynierskich, prawniczych, przetwarzania danych, bankowych i finansowych, oddelegowania personelu. Podatek VAT od tego typu usług podlega rozliczeniu w kraju siedziby odbiorcy usługi, co wiąże się z koniecznością rejestracji na potrzeby podatku VAT przez odpowiednio polskiego lub brytyjskiego usługodawcę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta