Chcemy być efektywni energetycznie
– Dla takich małych miejscowości jak Wadowice, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niższe niż 20 MW z perspektywą możliwą do rozwijania, to aż się prosi, by stosować źródła przyjazne środowisku, nowoczesne, oparte na technologiach OZE, w tym np. źródła geotermalne – mówi Zbigniew Piskorz, prezes PEC Termowad.
PEC Termowad zajmuje się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła. Jednak nadal opiera się to na technologiach węglowych, od których musimy powoli odchodzić. Jakie zmiany stoją więc przed firmą?
Zbigniew Piskorz: Przede wszystkim musimy wymienić źródło ciepła pochodzące z węgla na źródła bardziej przyjazne dla środowiska. Poza tym musimy w Wadowicach stworzyć system ciepłowniczy efektywny energetycznie.
To jest podstawowy warunek i podstawowe wyzwanie, jakie stoi przed nami. Głównie dlatego, że ten status pozwoli nam na korzystanie z pomocy finansowych różnych instytucji m.in. NFOŚiGW itd. Dla tak małych firm jak nasza, z niskim kapitałem, bardzo ważne jest korzystanie z finansowania zewnętrznego. To jest jedyna możliwość wykonania strategicznych inwestycji adaptujących system ciepłowniczy miasta do nowych wyzwań zwłaszcza środowiskowych.
Efektywność systemu ciepłowniczego można osiągnąć poprzez: produkcję ciepła ze źródeł odnawialnych (50 proc.), produkcję ciepła z odpadów (50 proc.), produkcję ciepłą w kogeneracji (75 proc.), układ mieszany (50 proc.).
My dziś niemal 100 proc. uzyskiwanego ciepła mamy z węgla, tylko niewielką część z gazu. To musimy zmienić do końca roku 2022. A to dla zakładu takiego jak nasz jest trudnym wyzwaniem.
Co więc firma zamierza zrobić?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta