Krajowe przepisy mogą wprowadzić rozszerzoną ochronę sygnalistów
W celu podniesienia skuteczności wykrywania naruszeń w kluczowych obszarach prawa Unii, przepisy krajowe będą musiały stworzyć mechanizmy, które zachęcą, lub nie zniechęcą potencjalnych sygnalistów do zgłaszania naruszeń, których będą świadkami.
Zegar dla Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii tyka. Właśnie to ministerstwo zostało wyznaczone przez premiera do przeprowadzenia prac legislacyjnych mających na celu implementowanie dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej (tzw. sygnalistów). Powinno to nastąpić do 17 grudnia 2021 r. Za wcześniejsze prace nad ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych odpowiedzialne było Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy takie przesunięcie oznacza, że w ramach projektu zostanie przyjęta szersza ochrona aniżeli przewiduje dyrektywa? Polscy przedsiębiorcy powinni uważnie śledzić proces legislacyjny oraz rozpocząć przygotowania w swoich organizacjach, a to z uwagi na to, że te regulacje będą wymagały od nich zapewnienia dodatkowej ochrony swoim pracownikom, i nie tylko.
Kim jest sygnalista?
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii („Dyrektywa"), ochrona powinna zostać udzielona najszerszemu możliwemu kręgowi osób:
- które dysponują bezpośrednim dostępem do informacji o naruszeniach,
- których ujawnienie leży w interesie publicznym i
- którzy narażeni mogą być na działania odwetowe.
Mowa jest więc tutaj nie tylko o pracownikach, ale także i o osobach w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta