Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powinniśmy zwiększać efektywność wydatków na ochronę zdrowia

26 lutego 2021 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: materiały prasowe

Choroby cywilizacyjne to impuls do przeorganizowania służby zdrowia w kierunku medycyny opartej na wartości – podkreśla Sabina Sampławska, partner KPMG w Polsce.

 

Jak wygląda branża medyczna w Polsce pod względem wydatków na służbę zdrowia?

Sabina Sampławska: Zgodnie z przewidywaniami Fitch Solutions wydatki na ochronę zdrowia w Polsce wzrosną do 228 mld zł w 2024 r. Należy się spodziewać wyższego wzrostu w sektorze publicznym. Wpływ zwiększonych wydatków na realną poprawę jakości opieki zdrowotnej będzie w dużej mierze zależał od powodzenia zmian proponowanych w NFZ (m.in. wzrost jakości świadczeń zdrowotnych, mniej obciążeń administracyjnych dla lekarzy). Jak mówi się głośno od wielu lat, wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce są wciąż na niskim poziomie w stosunku do innych krajów UE, w przeliczeniu do PKB.

Jak sytuację zmienia Covid-19?

Z jednej strony ostro podkreślił znane wcześniej bolączki w systemie opieki zdrowotnej. Z drugiej miniony rok to przede wszystkim presja na zwiększanie wydatków bezpośrednio na walkę z koronawirusem i presja płacowa wśród pracowników służby zdrowia. W dłuższej perspektywie nie należy się spodziewać obniżenia płac w tym sektorze, tym bardziej że personelu medycznego w Polsce brakuje. Paradoksalnie, pandemia mogła być czynnikiem pomagającym w reformie sektora ochrony zdrowia w Polsce. Jednak nie wydaje się, że ta szansa została wykorzystana w pełni, poza pojedynczymi obszarami.

Z jakimi wyzwaniami zmagać się będzie system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11898

Wydanie: 11898

Spis treści

Reklama

Biznes Trendy + Komunikaty

Logistyka Transport Spedycja

Nieprzypisane

Zamów abonament