Centrum Krakowa z coraz czystszym powietrzem
Jeszcze kilka lat temu jakość powietrza w Krakowie była bardzo zła. Najbardziej widoczne było to na stacjach monitoringu powietrza w centrum miasta. Chociaż stan jakości powietrza nadal nie jest taki, jak chcielibyśmy, to jednak miasto dzięki odpowiedniemu zarządzaniu oraz wsparciu krakowian doprowadziło do znacznej poprawy jakości powietrza, a tym samym przyczyniło się do podniesienia jakości i komfortu życia mieszkańców.
Obecnie wszystkie stacje monitoringu jakości powietrza odnotowują wyraźne spadki stężeń substancji zanieczyszczających w stosunku do lat poprzednich. W szczególności dużym sukcesem są widoczne spadki stężeń dla stacji monitoringu powietrza w centrum miasta (al. Krasińskiego, ul. Dietla), czyli na stacjach usytuowanych w ekstremalnie trudnych warunkach, w wysokich kanionach ulicznych z intensywnym ruchem samochodowym oraz będących w latach poprzednich w zasięgu oddziaływania emisji pochodzącej ze spalania paliw stałych w piecach.
Stężenia średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 w Krakowie w latach 2006-2020:
Jak wynika z wykresu, stężenia średnioroczne pyłu zawieszonego PM10 w miarę podejmowanych przez władze miasta działań ulegały stopniowemu obniżeniu i w roku 2019 na siedmiu spośród ośmiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta