Jak odejść, by jednak pozostać
W Moskwie powstają scenariusze zmian w Mińsku i masowej prywatyzacji białoruskich przedsiębiorstw przez Rosję.
Do 15 marca z powodu „trwającego konfliktu wewnątrz władz" Aleksander Łukaszenko ma zdymisjonować rząd i szefów resortów siłowych. Następnie miałaby zostać zakończona sprawa sądowa Biełgazprombanku i na wolność mieliby wyjść jego były prezes Wiktar Babaryka (niedopuszczony do ubiegłorocznych wyborów prezydenckich) oraz jego współpracownica Maria Kalesnikawa. Do maja na Białoruś miałyby powrócić liderka demokratycznej opozycji Swiatłana Cichanouska wraz z byłym ministrem kultury i wieloletnim dyplomatą Pawłem Łatuszką.
Łukaszenko wyznaczyłby po drodze nowego premiera, który w konsekwencji zastąpiłby go tak jak niegdyś Władimir Putin zastąpił w Rosji Borysa Jelcyna. Jednocześnie miałaby się zacząć masowa prywatyzacja czołowych białoruskich przedsiębiorstw państwowych przez korporacje Kremla.
Taki los Białorusi wróży popularny rosyjski kanał w Telegram Nezygar, kojarzony z otoczeniem Putina i resortem obrony.
Opozycja liczy na ulicę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta