Zamieniliśmy się w nowoczesny uniwersytet przyrodniczy
rozmowa | Prof. dr hab. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nie jest dziś tą samą rolniczą uczelnią, którą była. Oprócz rolników, kształci także socjologów, ekonomistów i humanistów, zajmuje wysokie miejsca w rankingach i jest obecna na arenie międzynarodowej. Jak zmieniała się przez lata, by osiągnąć obecną pozycję?
Michał Zasada: Sukces jest wypadkową wielu czynników, w naszym przypadku są to: historia, wartości, ludzie, infrastruktura i współpraca. Prowadzimy badania w wielu dziedzinach, które wychodzą poza kształcenie rolnicze, leśne czy przyrodnicze. Proponujemy wiele kierunków, które wykraczają poza typowe obszary zainteresowania rolników, a są obecne w klasycznych uniwersytetach. Nie jesteśmy więc już szkołą rolniczą, zamieniliśmy się w nowoczesny uniwersytet przyrodniczy z szerokim spektrum działalności. Zmienia się świat więc i my musimy dotrzymać kroku. Ale marki nie zmieniamy. Pod szyldem SGGW jesteśmy znani nie tylko w Polsce, ale i na świecie. A w odpowiedzi na wyzwania otaczającego nas świata i zmieniające się zapotrzebowanie ze strony kandydatów, zmieniamy ofertę dydaktyczną. Na przykład kiedyś kształciliśmy głównie specjalistów dla dużych gospodarstw państwowych i wówczas nasi absolwenci zajmowali się przede wszystkim zwierzętami gospodarskimi. Dziś mają do czynienia coraz częściej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta