Ryzyka zakupu gruntów pod miastem
Przeprowadzenie inwestycji na nieruchomości rolnej wymaga jej uprzedniego wyłączenia z produkcji rolnej – piszą eksperci.
Spadająca dostępność gruntów inwestycyjnych w centrach miast powoduje, że rośnie zainteresowanie nieruchomościami położonymi bliżej obrzeży, które nieraz formalnie stanowić mogą jeszcze grunty rolne. Możliwe jednak, że w momencie sprzedaży obowiązywać będzie już dla nich decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej. Nabycie takiego gruntu rodzi istotne konsekwencje, z których warto zdawać sobie sprawę.
Przeprowadzenie inwestycji na nieruchomości rolnej wymaga jej uprzedniego wyłączenia z produkcji rolnej. Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych wyłączenie takie następuje w drodze odrębnej decyzji wydawanej przez starostę.
Ze znowelizowanych w 2020 r. przepisów wynika jednoznacznie, że uzyskanie decyzji jest warunkiem pozwolenia na budowę. Stanowi zatem niezbędny krok w prawidłowo przeprowadzanym procesie inwestycyjnym. Wydawana przez starostę decyzja określa przede wszystkim, jaka część nieruchomości może zostać wyłączona z produkcji oraz wysokość należności, które z tego tytułu poniesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta