Kto sfinansuje układ wykonawcy?
Płatność bezpośrednio do podwykonawcy nie zawsze oznacza dla inwestora ponoszenie realnych ciężarów restrukturyzacji wykonawcy. Istnieją sposoby, pozwalające inwestorowi skutecznie zminimalizować wartość odpowiedzialności.
W dobie pandemii coraz częściej spotykanym hasłem jest „restrukturyzacja". Nic dziwnego, gdyż pozwala ona na skuteczne zredukowanie zobowiązań przedsiębiorcy przy zabezpieczeniu interesu wierzycieli, którzy poprzez uczestniczenie w zgromadzeniu wierzycieli akceptują bądź nie zaproponowane zasady spłat przysługujących im wierzytelności. Jedną z branż, która stosunkowo chętnie korzysta z rozwiązań ustawy restrukturyzacyjnej jest budownictwo.
Obowiązek zapłaty na rzecz podwykonawcy
W procesie inwestycyjno-budowlanym istnieją generalne zasady dotyczące obowiązku płatności na rzecz podwykonawców przez inwestora. Obowiązki inwestora uregulowane zostały w kodeksie cywilnym (art. 6471) oraz w prawie zamówień publicznych (art. 143 w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2021 r. oraz art. 465 – po 1 stycznia 2021 r.). Obie regulacje przewidują odpowiedzialność płatniczą inwestora w przypadku, gdy wykonawca uchyla się od obowiązku zapłaty podwykonawcom.
Powyższe przepisy zostały wprowadzone do porządku prawnego w celu ochrony podwykonawców przed brakiem zapłaty ze strony głównego wykonawcy za wykonane prace budowlane przy realizacji inwestycji, a w konsekwencji dalszych niewypłacalności uczestników procesu budowlanego. Co do zasady, brak zapłaty ze strony wykonawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta