W poszukiwaniu nowych leków i przełomowych terapii
Polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne i biotechnologiczne prowadzą wiele projektów badawczo-rozwojowych. Gros z nich dotyczy onkologii i wpisuje się w światowe trendy w medycynie.
Dużym wyzwaniem jest zwiększenie pacjentom dostępności do nowoczesnych terapii. Aby zoptymalizować proces powstawania leków, nastąpił podział specjalizacji w branży.
– Duże koncerny farmaceutyczne zaczęły współpracować z firmami typu CRO (ang. contract research organization), takimi jak Selvita, zlecając im badania nad poszczególnymi etapami odkrywania i rozwoju leków, w celu maksymalizacji wykorzystania dostępnych na rynku kompetencji i zasobów – mówi Edyta Jaworska z zarządu Selvity.
W pracach nad odkrywaniem leków coraz większe znaczenie ma bioinformatyka, wykorzystująca mechanizmy sztucznej inteligencji m.in. do analizy dużych zbiorów danych, co skraca czas wyboru odpowiednich cząsteczek do dalszego etapu badań.
Szybkie tempo
Niewłaściwe odżywianie, stres, brak snu – to czynniki sprzyjające rozwojowi wielu chorób, w tym nowotworowych. Znalezienie możliwości wyleczenia wszystkich chorób nowotworowych jest ogromnym wyzwaniem. Medycyna odnosi w tej walce stopniowe sukcesy, zmieniając niektóre dotychczas śmiertelne choroby w choroby przewlekłe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta