Dodatkowe świadczenia dla pracowników oddelegowanych są przychodem
Wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie zakwaterowania, transportu pracowników oddelegowanych i kształcenie ich dzieci w miejscu wykonywania przez nich pracy na jej rzecz, z wyłączeniem podróży służbowej, stanowią dla nich konkretną i wymierną korzyść w postaci uniknięcia opłat, które musieliby ponieść..
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 marca 2021r. (II FSK 3221/18).
Spółka deleguje pracowników w ramach grupy. Celem oddelegowań jest transfer wiedzy, który ma się przyczynić do zwiększenia efektywności zespołów oraz wykorzystania potencjału talentów, a w konsekwencji doprowadzić do osiągnięcia korzyści biznesowych oraz zwiększenia przychodów operacyjnych spółki. W związku z transferami spółka finansuje pozapłacowe wydatki związane z zatrudnieniem osób oddelegowanych, np. doradztwem podatkowym i imigracyjnym, podróżami do nowego miejsca oddelegowania oraz w trakcie jego trwania dla osoby mobilnej i członków najbliższej rodziny, a także koszty związane z transportem, wynajmem, urządzeniem i utrzymaniem mieszkania, szkoleniami lub edukacją, m.in. nauką języka przez osoby mobilne i ich współmałżonków, treningami integracyjnymi pozwalającymi poznać osobom mobilnym kulturę kraju oddelegowania oraz z uczęszczaniem do szkoły przez dzieci osób mobilnych, prywatną opieką zdrowotną podczas oddelegowania, opłacaniem składek na zagraniczne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (w części pracownika). W ocenie spółki wydatki te nie stanowią przychodu po stronie osoby mobilnej, gdyż są one ściśle związane z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta