Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocno zróżnicowany podatkowy krajobraz

21 czerwca 2021 | Dodatki Jednodniowe | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Niektóre firmy od lat sumiennie odprowadzają podatek dochodowy. Nie brak jednak i takich, które do państwowej kasy w ogóle się nie dokładają.

Kwestie podatkowe zdominowały zakończony kilka dni temu szczyt grupy G7, skupiającej najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa zachodnie. Zaproponowano rozwiązanie w sprawie opodatkowania globalnych firm i wprowadzenia minimalnej stawki podatku od przedsiębiorstw na poziomie 15 proc. Mówi się, że to pierwszy krok w stronę zmuszenia międzynarodowych gigantów do odprowadzania podatków w tych krajach, w których działają. Według wyliczeń Allianz Research i Euler Hermes najbardziej na zmianach zyskałaby Polska, następnie Hiszpania i Chiny. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że według doniesień „Financial Timesa" wprowadzeniu podatku w ustalonej przez G7 formie sprzeciwiają się Polska i Węgry.

Prace nad reformą

Euler Hermes podkreśla, że inicjatywa G7 ma na celu odwrócenie długoterminowego spadku ustawowej stawki podatku od osób prawnych w kontekście kryzysu Covid-19, który spowodował gwałtowny wzrost światowego długu publicznego i stworzył ogromną potrzebę znalezienia nowych zasobów fiskalnych.

To, że wiele dużych, międzynarodowych korporacji nie płaci w Polsce podatku bądź płaci go w bardzo niskiej kwocie, nie jest zjawiskiem nowym. Taka sytuacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament