Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księdze towary przejęte z firmy zmarłego małżonka

21 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Wartość spisu z natury sporządzonego na dzień śmierci przedsiębiorcy należy wpisać jako wartość remanentu początkowego w pkpir na dzień rozpoczęcia przez spadkobiercę pozarolniczej działalności gospodarczej.

- W kwietniu zmarł podatnik VAT czynny prowadzący działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych (skala podatkowa) ewidencjonujący zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zmarły przedsiębiorca był ze swoją żoną w ustroju małżeńskiej współwłasności ustawowej. W maju podatniczka przejęła prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego męża. Również ona stała się podatnikiem VAT czynnym, a podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych (skala podatkowa) prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W konsekwencji, podatniczka stała się wyłącznym właścicielem majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez jej zmarłego męża. Na dzień śmierci męża podatniczka sporządziła remanent otrzymanych towarów handlowych, który wyceniła w cenach zakupu netto. Połowę wartości remanentu, która na zasadzie wspólności majątkowej stanowiła jej własność, wpisała jako remanent początkowy i ujęła do rozliczenia kosztów swojej działalności. Drugą połowę stanowiącą spadek ujęła jako remanent początkowy niestanowiący kosztów uzyskania przychodu tej działalności i wpisała w kolumnie „Uwagi" założonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Czy podatniczka postąpiła prawidłowo? – pyta czytelniczka.

W chwili śmierci prawa i obowiązki podatnika przechodzą na spadkobierców. Krąg...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament