Jak ująć w księdze towary przejęte z firmy zmarłego małżonka
Wartość spisu z natury sporządzonego na dzień śmierci przedsiębiorcy należy wpisać jako wartość remanentu początkowego w pkpir na dzień rozpoczęcia przez spadkobiercę pozarolniczej działalności gospodarczej.
- W kwietniu zmarł podatnik VAT czynny prowadzący działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych (skala podatkowa) ewidencjonujący zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zmarły przedsiębiorca był ze swoją żoną w ustroju małżeńskiej współwłasności ustawowej. W maju podatniczka przejęła prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego męża. Również ona stała się podatnikiem VAT czynnym, a podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych (skala podatkowa) prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. W konsekwencji, podatniczka stała się wyłącznym właścicielem majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez jej zmarłego męża. Na dzień śmierci męża podatniczka sporządziła remanent otrzymanych towarów handlowych, który wyceniła w cenach zakupu netto. Połowę wartości remanentu, która na zasadzie wspólności majątkowej stanowiła jej własność, wpisała jako remanent początkowy i ujęła do rozliczenia kosztów swojej działalności. Drugą połowę stanowiącą spadek ujęła jako remanent początkowy niestanowiący kosztów uzyskania przychodu tej działalności i wpisała w kolumnie „Uwagi" założonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Czy podatniczka postąpiła prawidłowo? – pyta czytelniczka.
W chwili śmierci prawa i obowiązki podatnika przechodzą na spadkobierców. Krąg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta