Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwań na rynku pracy przybywa

21 czerwca 2021 | Dodatki Jednodniowe | Katarzyna Kucharczyk
Polscy pracodawcy już od kilku lat odczuwają negatywne trendy demograficzne
źródło: GaudiLab/shutterstock
Polscy pracodawcy już od kilku lat odczuwają negatywne trendy demograficzne
źródło: Rzeczpospolita

Wśród największych pracodawców dominują państwowe koncerny. W sektorze prywatnym prym wiodą firmy handlowe.

Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 6,1 proc. Natomiast stopa bezrobocia mierzona metodologią Eurostatu wynosi w Polsce 3,1 proc. i pozostaje najniższa w Unii Europejskiej. Resort podkreśla, że podczas pandemii w naszym kraju nie odnotowano masowych zwolnień.

Widać natomiast zjawisko odwrotne: niesłabnący problem braku kadr. Wynika on z różnych przyczyn, a jedną z nich jest zmniejszająca się liczba osób mogących lub gotowych podjąć pracę. Główną przyczyną zmniejszania liczby osób aktywnych zawodowo są z kolei niekorzystne trendy demograficzne.

Szanse i zagrożenia

Polskie przedsiębiorstwa już od dłuższego czasu odczuwają negatywne trendy demograficzne, będące skutkiem nie tylko poakcesyjnej migracji Polaków, ale również obserwowanej od lat niskiej dzietności. Niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy to tylko niektóre wskaźniki braku rodzimych rąk do pracy.

– Niewątpliwie pandemia przyspieszyła zmiany technologiczne na polskim rynku pracy. Przede wszystkim doprowadziła do upowszechnienia się na nieznaną wcześniej skalę pracy zdalnej. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko części pracowników, głównie wykonujących prace specjalistyczne, eksperckie czy biurowe – podkreśla Monika Fedorczuk,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament