Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rządowa ochrona zaszkodzi rodzicom

21 czerwca 2021 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Usztywnienie zasad zatrudniania pracowników do 40. roku życia wypchnie ich z etatów na kontrakty i własne firmy.

 

Przedstawiona przez rząd strategia demograficzna, zawiera plan na najbliższe lata, którego realizacja ma pozwolić na przełamanie trzech podstawowych barier powstrzymujących Polaków przed posiadaniem dzieci: zdrowotnej, mieszkaniowej i dotyczącej rynku pracy. Jak piszą autorzy, nawet poprawa dostępności usług zdrowotnych i podaży mieszkań nie wyeliminuje podstawowego dla wielu osób utrudnienia w postaci nieelastycznego i nieprzyjaznego rynku pracy generującego niepewność co do utrzymania pracy. Dlatego rząd proponuje dalsze zaostrzenie przepisów chroniących kobiety w ciąży i rodziców małych dzieci przed zwolnieniem z pracy, co zdaniem prawników, których zapytaliśmy o zdanie, spowoduje efekt dokładnie odwrotny, czyli pogorszenie ich pozycji na rynku pracy.

– Kluczową zmianą ma być objęcie ochroną przed zwolnieniem ojców przez pierwszy rok życia dziecka, a w przypadku małżeństw także w okresie ciąży. Jest to daleko idąca ingerencja w rynek pracy, podczas gdy płynące z niej korzyści demograficzne są wątpliwe. Od lat znanym problemem jest nadużywanie ochrony przed wypowiedzeniem w trakcie zwolnienia lekarskiego – komentuje Michał Lisawa, adwokat kierujący praktyką prawa pracy w Baker McKenzie. – Dołożenie kolejnej grupy chronionej może powodować ucieczkę pracodawców od zatrudnienia pracowniczego, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11992

Wydanie: 11992

Spis treści
Zamów abonament