Rządowa ochrona zaszkodzi rodzicom
Usztywnienie zasad zatrudniania pracowników do 40. roku życia wypchnie ich z etatów na kontrakty i własne firmy.
Przedstawiona przez rząd strategia demograficzna, zawiera plan na najbliższe lata, którego realizacja ma pozwolić na przełamanie trzech podstawowych barier powstrzymujących Polaków przed posiadaniem dzieci: zdrowotnej, mieszkaniowej i dotyczącej rynku pracy. Jak piszą autorzy, nawet poprawa dostępności usług zdrowotnych i podaży mieszkań nie wyeliminuje podstawowego dla wielu osób utrudnienia w postaci nieelastycznego i nieprzyjaznego rynku pracy generującego niepewność co do utrzymania pracy. Dlatego rząd proponuje dalsze zaostrzenie przepisów chroniących kobiety w ciąży i rodziców małych dzieci przed zwolnieniem z pracy, co zdaniem prawników, których zapytaliśmy o zdanie, spowoduje efekt dokładnie odwrotny, czyli pogorszenie ich pozycji na rynku pracy.
– Kluczową zmianą ma być objęcie ochroną przed zwolnieniem ojców przez pierwszy rok życia dziecka, a w przypadku małżeństw także w okresie ciąży. Jest to daleko idąca ingerencja w rynek pracy, podczas gdy płynące z niej korzyści demograficzne są wątpliwe. Od lat znanym problemem jest nadużywanie ochrony przed wypowiedzeniem w trakcie zwolnienia lekarskiego – komentuje Michał Lisawa, adwokat kierujący praktyką prawa pracy w Baker McKenzie. – Dołożenie kolejnej grupy chronionej może powodować ucieczkę pracodawców od zatrudnienia pracowniczego, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta