Ewolucja w łańcuchach dostaw
Pandemia zmienia globalne szlaki handlowe i procesy produkcyjne. Czy Polska na tym skorzysta?
Problemy z dostępnością surowców i podzespołów, kłopoty z ciągłością dostaw i dynamicznie rosnące koszty frachtu towarów to tylko przykłady problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy od czasu wybuchu pandemii. Coraz częściej mówi się o przebudowie handlowego ekosystemu, skracaniu łańcuchów i zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw w strategicznych sektorach (takich jak np. produkcja leków).
Eksperci są zgodni co do tego, że covid zmieni obraz światowego handlu. Jednak ich zdaniem mowa raczej o ewolucji, a nie rewolucji. Zachodzące zmiany w strukturze globalnych łańcuchów wartości są mniejsze, niż można było się spodziewać.
Więcej źródeł i dostawców
– Szybkie odbudowanie dostaw z Azji pokazało, że globalne łańcuchy wciąż mogą dobrze funkcjonować. Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim systemu produkcji just-in-time, w ramach którego surowce i podzespoły nie były magazynowane i docierały w momencie, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta